Actorul, prezentatorul TV și streamerul Cătălin Lungu a confirmat că l-a acționat în judecată pe primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, după ce edilul l-a numit în spațiul public „LingeC*r”. Dezvăluirea a fost făcută în cadrul podcastului „Mai întreb o dată”, unde Lungu a explicat că procesul este deja pe rol de o perioadă îndelungată și că a preferat să nu vorbească prea mult despre acest subiect până la pronunțarea unei decizii finale.
„Nu spun nimic până nu este decizia finală. Am spus doar că este dat în judecată. Au trecut cred că aproape doi ani de când merge acest proces”, a declarat acesta.
Cătălin Lungu a menționat că acțiunea în instanță a fost inițiată de comun acord cu avocații și că nici nu mai ține minte exact valoarea despăgubirilor solicitate, făcând referire în glumă la o sumă simbolică.
Totodată, creatorul de conținut a precizat că la plângere s-a alăturat și Nata Albot, care a fost vizată de aceleași declarații controversate.
Deocamdată, cazul nu are o decizie definitivă, iar procesul continuă în instanță.