Șoferii din Republica Moldova vor fi monitorizați mai atent în următoarele zile, după ce Inspectoratul Național de Securitate Publică a lansat operațiunea „GIROFAR”, scrie moldpresa.md.
Acțiunea se desfășoară la nivel național în perioada 23–26 iunie și are ca scop creșterea disciplinei în trafic, precum și prevenirea accidentelor rutiere.
În cadrul operațiunii, polițiștii vor verifica dacă conducătorii auto respectă obligația de a acorda prioritate vehiculelor cu regim de circulație prioritară, precum ambulanțele, autospecialele pompierilor sau mașinile de poliție aflate în misiune.
Oamenii legii reamintesc că șoferii sunt obligați să faciliteze deplasarea în siguranță a vehiculelor care au în funcțiune semnalele luminoase și sonore speciale.
Autoritățile susțin că astfel de acțiuni sunt necesare pentru a reduce riscurile din trafic și pentru a asigura intervenția rapidă a serviciilor de urgență atunci când fiecare secundă contează.