Traficul este intens în punctul de trecere a frontierei Giurgiulești-Galați, pe sensul de ieșire din Republica Moldova, unde se înregistrează un flux majorat de călători și mijloace de transport. Potrivit Serviciului Vamal și Poliției de Frontieră, aglomerația a dus la creșterea timpilor de așteptare pentru cei care părăsesc țara, scrie știri.md.
Reprezentanții autorităților de control la frontieră anunță că au fost dispuse măsuri pentru fluidizarea traficului transfrontalier, iar activitatea în punctul de trecere se desfășoară la capacitate maximă pentru a reduce timpul de procesare a călătorilor și vehiculelor.
În contextul aglomerației, călătorii sunt îndemnați să opteze, dacă este posibil, pentru alte puncte de trecere a frontierei. Autoritățile recomandă utilizarea punctelor Leova–Bumbăta sau Cahul–Oancea, unde traficul este mai redus și formalitățile de control pot fi efectuate într-un timp mai scurt.
Serviciul Vamal și Poliția de Frontieră recomandă șoferilor și pasagerilor să se informeze din timp despre situația din punctele de trecere a frontierei și să manifeste răbdare, în condițiile unui flux sporit de persoane și mijloace de transport.