Și-a incendiat soția după o ceartă. Totul a avut loc azi

24/06/2026 -22:08
Imagine

Un caz șocant a avut loc astăzi în sectorul Buiucani al Capitalei, unde o femeie de 53 de ani a fost transportată de urgență la spital după ce ar fi fost incendiată de propriul soț. Potrivit informațiilor oferite de Poliție, totul s-ar fi întâmplat în urma unui conflict izbucnit între cei doi soți. Preliminar, un bărbat de 64 de ani și-ar fi stropit soția cu o substanță inflamabilă, după care i-ar fi dat foc, scrie știri.md.

Victima a suferit multiple arsuri pe diferite zone ale corpului și a fost preluată de medici pentru îngrijiri specializate. În timpul intervenției oamenilor legii, suspectul ar fi încercat să-și provoace leziuni cu scop de suicid, însă a fost oprit la timp de polițiști.

Potrivit autorităților, bărbatul fusese eliberat din detenție în urmă cu doar 20 de zile.

Acesta a fost reținut pentru 72 de ore, iar procurorii au inițiat o cauză penală pentru tentativă de omor. Oamenii legii continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele tragediei.