Premierul Alexandru Munteanu a anunțat, în debutul ședinței Guvernului din 24 iunie, demisia membrilor Corpului de control al prim-ministrului. Potrivit șefului Executivului, decizia a fost luată după ce aceștia nu au mai beneficiat de încrederea necesară pentru exercitarea funcțiilor., scrie newsmaker.md
„Funcțiile publice nu sunt un privilegiu, ele presupun responsabilitate, iar atunci când încrederea este pierdută, decizia corectă este să facem schimbări”, a declarat Alexandru Munteanu.
Corpul de control este o structură din cadrul Cancelariei de Stat care monitorizează implementarea deciziilor Guvernului și activitatea instituțiilor executive.
Din această structură făceau parte Vasile Bolduratu și Angela Rojcov-Ciofu, ambii numiți în funcție după învestirea actualului Guvern.
Potrivit declarațiilor de avere, cei doi au ridicat în 2025 salarii de peste 43.000 de lei lunar de la Cancelaria de Stat. În plus, aceștia au obținut venituri suplimentare de sute de mii de lei din participarea în consiliile de administrație ale unor întreprinderi și societăți de stat.
Corpul de control al prim-ministrului a fost creat în anul 2017, având rolul de a verifica și evalua modul în care sunt implementate politicile și deciziile Guvernului.