Locuitorii unui bloc din capitală au avut noapte albă

23/06/2026 -17:23
Imagine

Momente de panică pentru locatarii unui bloc din sectorul Botanica al Capitalei, după ce două obiecte radioactive au fost descoperite într-un spațiu de la intrarea în clădire, scriu cei de la jurnal.tv

La fața locului au intervenit echipe specializate, care au verificat zona și au efectuat măsurători. Potrivit experților, nivelul de radiație depistat este foarte redus și nu prezintă pericol pentru sănătatea locatarilor.

Zona a fost securizată de poliție, iar accesul în apropierea obiectelor a fost restricționat până la preluarea acestora de către specialiști.

Autoritățile urmează să stabilească proveniența și modul în care containerele au ajuns în subsolul blocului.