Un angajat al Brigăzii de Poliție cu Destinație Specială „Fulger” a ajuns la spital după ce a fost rănit în urma unei împușcături accidentale produse chiar în incinta instituției. Potrivit Inspectoratului General al Poliției, incidentul s-a produs după ce un ofițer de serviciu a efectuat involuntar o împușcătură cu arma din dotare. Glonțul a ricoșat și l-a lovit pe unul dintre colegii săi în zona gambei., scrie știri.md
Victimei i-a fost acordat imediat ajutor medical, iar autoritățile precizează că viața și sănătatea acesteia nu sunt în pericol.
Reprezentanții Poliției au menționat că angajatul a cărui armă a fost implicată în incident are peste 20 de ani de experiență în structurile de forță și în mânuirea armelor de foc.
Cazul este investigat pentru stabilirea tuturor circumstanțelor în care s-a produs incidentul. Totodată, despre situație a fost informată și Procuratura, care va examina circumstanțele producerii împușcăturii accidentale.