Un grav accident rutier s-a produs pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sângerei. Doi polițiști de patrulare au ajuns în stare extrem de gravă la spital după ce au fost loviți de un automobil marca Volkswagen.
Potrivit informațiilor preliminare, oamenii legii se aflau pe acostament, în afara autospecialei de serviciu, care era staționată regulamentar și avea girofarul pornit, în momentul în care au fost accidentați.
În urma impactului violent, cei doi polițiști au suferit traumatisme grave și au fost transportați de urgență la spital. Medicii luptă pentru stabilizarea stării acestora.
La locul accidentului au intervenit echipaje de poliție și specialiști care urmează să stabilească toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.
Ancheta este în desfășurare.