Cu cât vor crește salariile bugetarilor din această toamnă, odată cu aplicarea noii legi a salarizării

25/06/2026 -13:19
Imagine

Angajații din sectorul public ar putea beneficia, începând din această toamnă, de majorări salariale cuprinse între 10% și 30%, odată cu intrarea în vigoare a noii Legi a salarizării, aflată în prezent în etapa consultărilor publice. Anunțul a fost făcut de Andrian Gavriliță, care a precizat că reforma urmărește reducerea dezechilibrelor salariale din sectorul bugetar și crearea unui sistem de remunerare mai echitabil, scrie IPN.

„Ne dorim ca legea salarizării să fie în vigoare deja din toamnă, de la 1 septembrie, ca din octombrie deja efectele ei să fie resimțite. Majorările salariale vor fi între 10% și 30% pentru diferite categorii, în funcție de cât de corect au fost ajustate salariile în trecut”, a declarat ministrul în cadrul emisiunii „Pe față” de la postul public de televiziune.

Potrivit oficialului, una dintre prioritățile reformei este susținerea angajaților cu venituri mai mici din sectorul public. Cele mai consistente majorări sunt prevăzute pentru personalul auxiliar și tehnic, precum și pentru angajații din domenii esențiale precum educația și sănătatea.

Sectorul educației se numără printre principalele beneficiare ale noii politici salariale. Conform estimărilor Ministerului Finanțelor, salariile din acest domeniu vor crește, în medie, cu aproximativ 15%.

„Pe domeniul educației salariile vor crește în medie cu 15%. Majoritatea sectoarelor vor avea parte de majorări. Nu vor fi aplicate majorări doar acolo unde au avut loc majorări în anii trecuți. Salariile miniștrilor, cu siguranță, nu vor crește, pentru că au existat majorări în anii precedenți”, a explicat Andrian Gavriliță.

În domeniile sănătății și ordinii publice sunt planificate majorări salariale cuprinse între 10% și 20%, în funcție de categoria profesională și nivelul actual de salarizare.

Autoritățile susțin că noua Lege a salarizării va contribui la reducerea discrepanțelor existente între diferite categorii de angajați din sectorul public și va oferi un cadru mai transparent și echitabil de remunerare. Proiectul se află în prezent în consultări publice, urmând ca forma finală să fie prezentată după analiza propunerilor și observațiilor venite din partea instituțiilor și a societății civile.

Dacă va fi adoptată conform calendarului anunțat de Guvern, reforma salarială ar urma să producă primele efecte în luna octombrie, când angajații din sectorul bugetar vor putea beneficia de noile majorări salariale.